Перейти до основного вмісту

Година пам’яті: «Федір Плотнір – земляк, патріот, краєзнавець»

До 100-річчя від дня народження краєзнавця Федора Миколайовича Плотніра, який народився 3 жовтня 1918 року, в центральній міській бібліотеці відбулася година пам’яті «Федір Плотнір – земляк, патріот, краєзнавець» з учнями гімназії-інтернату.
Замало не все своє довге життя Федір Миколайович Плотнір прожив у селищі Нова Прага. Працював електриком. Але справжнім покликанням його було краєзнавство.
Серед його краєзнавчих відкриттів – встановлення місцезнаходження села Припутнів, де проживав і помер козак Харківського полку, філософ, поет, автор пісні «Їхав козак за Дунай» – Семен Климовський. Саме завдяки Федору Плотніру на місці колишніх Припутнів вдалося встановити пам’ятний знак на честь автора відомої на весь світ пісні.
Учні прослухали легендарну пісню та познайомилися з багаточисельними її інтерпритаціями, які виконувалися на мелодію «Їхав козак за Дунай». Їх авторами являються поети та композитори, які створювали все нові й нові варіації на теми української пісні. Серед них: «Schöne Minka» Людвіга ван Бетховена.
Бібліотекар в своїй презентації розповіла про інші краєзнавчі знахідки Федора Плотніра. Він також знайшов «Бабин Яр» Нової Праги, де в роки Другої світової війни здійснювались розстріли євреїв та інших осіб. За його ініціативи та його коштом там встановлений пам’ятний знак загиблим землякам.
Віднайшов також Федір Плотнір хутір Секретарівку – економію батьків славетного вченого Дмитра Чижевського на березі маленької річки Мурзинки.
Голодоморні 1932–1933-й він пережив уже 14-15-літнім хлопцем, пам’ятав усе добре. Його спогади увійшли в фільм Сергія Буковського «Живі», уривок з якого переглянули учні.
Федір Плотнір–автор кількох книг: «Петриківські бувальщини» (2000), «Новопразький літопис» (2002), «Наші земляки» (2004), які видав за свої «остарбайтерські кошти».
Доля не завжди дає лише лаври життя, тяжкі випробування не зламали стійку, нерушиму любов до рідного краю Федора  Плотніра. Можливо, цим він дає нам зрозуміти: сила незламності духу та любов до рідного краю має важливе значення в житті кожного. Діяти на благо своєї Батьківщини, любити її всім серцем та, найголовніше, ніколи не відрікатись від неї, бо земля – це рідна мати. Незважаючи на труднощі, будучи свідком Голодомору, учасником Другої світової війни, в’язнем концтабору, він зумів зберегти іскорку у серці, а та «іскорка» має назву Нова Прага. 


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

День здоров'я в бібліотеці

Сучасний  світ відкриває перед  нами  великі  можливості,  ми поспішаємо жити не замислюючись над тим, що іноді потрібно зупинитися, потурбуватися про себе, про своє життя, лише здорова людина відчуває себе повноцінною    особистістю, і лише    здорова    людина    приносить    користь суспільству. Здоров'я - одна з основних умов щастя людини. Тож,  напередодні Всесвітнього дня здоров’я,  бібліотека провела  День здоров’я « Здоровий спосіб життя – шлях для всіх». Програма Дня здоров’я була насиченою, адже включала різноманітні заходи: відкриття книжкової виставки-заклику « Про здоров'я треба знати, про здоров'я треба дбати» на якій до уваги відвідувачів бібліотеки представлено близько 30 книжкових та періодичних видань. Всі експонати здебільшого стосуються безпеки життєдіяльності людини, фізичної культури, гігієни, а також згубного впливу шкідливих звичок на станов...

Виставка одного автора «Олена Пчілка – світло добра і любові»

До 170-річчя від Дня народження Олени Пчілки - української письменниці, громадської діячки, етнографа, перекладача, у відділі абонементу Центральної міської бібліотеки експонується виставка літератури «Олена Пчілка – світло добра і любові».   Національні і соціальні мотиви становлять основний зміст творів О. Пчілки, в яких вона виступала проти денаціоналізації, русифікації, національного і політичного гніту. Олені Пчілці належить поважне місце в українській дитячій літературі. Серед дитячих творів - численні поезії, казки, оповідання, п'єси.     Олена Пчілка - чудовий перекладач творів світової класики: Овідія, А. Міцкевича, О. Пушкіна, Й. В. Ґете, Г. К. Андерсена, В. Гюґо. А також - автор    публіцистичних, літературно-критичних статей і спогадів.                                  

Книжково-ілюстрована виставка "Затишна осінь з книгою"

Осінь для багатьох завжди була особливою порою. Вона уособлює все прекрасне, що тільки у нас є.    Чи вважаєте ви що осінь – найдивовижніша пора року, яка надихає на творчість, на роздуми, допомагає усвідомлювати сутність життя?! І насправді, це не лише початок навчального року, бабине літо, пора врожаю; це не тільки сезон парасольок і відліт птахів, а ще й час для книг! Чомусь саме восени завжди хочеться загорнутись у щось тепле та зручне, заварити запашного чаю та взяти до рук цікаву книгу. Хіба ви не помітили, що шелест сторінок книг нагадує шурхіт опалого листя? Легка та романтична, динамічна та захоплююча, сповнена цікавої інформації з глибоким філософським змістом література представлена на книжково-ілюстрованій виставці «Затишна осінь з книгою» - створить особливий «затишний» настрій всім читачам. Центральна міська бібліотека м. Олександрія пропонує познайомитися з добіркою книг, які по-справжньому передадуть осінній настрій та зігріють в...