Перейти до основного вмісту

Серія «Видатні Олександрійці»: Дмитро Чижевський



04 квітня  - 120 років від дня народження Дмитра Івановича Чижевського

 

                                                                                        (1894-1977)                                               
Вчений-енциклопедист, видатний філософ та історик культури і науки.
Народився 04 квітня 1894 року «…в родині, - за спогадами вченого,- художниці та колишнього офіцера, поміщика, який по арешті 1887 року за ліберальні погляди…жив у своєму маєтку».
Духовні інтереси батьків рано визначили світогляд Дмитра Чижевського.
В Олександрії пройшло його дитинство, де в часи першої російської революції було обрано мером міста його батька – Івана Костянтиновича, тут майбутній енциклопедист вчився в класичній гімназії (1904-1911), звідси пішов у люди: студент у Петербурзькому університеті (1911-1913), потім у Київському (1913-1919), вир революції, участь у роботі Центральної Ради, а з 1921р.- еміграція, як виявилося, - назавжди, бо «політика комуністів, що привела до диктатури партії над народом Росії…» вельми розчарувала його.

Після такого висновку наукова творчість стає єдиною основою життя Дмитра Чижевського. Перебираючись з одного університетського міста Західної Європи до іншого - Гейдельберг, Фрайбург, Прага, Галле, Марбург,- він працює і вчиться водночас у найвидатніших мислителів 20 століття К. Ясперса, Е. Гусерля, М. Хайдегера, входить до кола найвідоміших російських філософів та істориків, таких як С. Булгаков,  Ф. Степун,               С. Франк, М. М. Лоський, М. Бердяєв.
Вже в 30-ті роки найвидатніший славіст професор Фасмер стверджував: «Дмитро Чижевський викладає слов’янську філологію та історію слов’янських літератур на такому науковому рівні, що кожний німецький університет міг би залучати його до числа своїх викладачів».
«Дальший поступ української філософії та й загалом гуманітарної науки, читаємо у відкритому листі до громадськості Кіровоградщини відомих письменників та вчених сучасної України, що надрукувала «Літературна Україна» ще 09 серпня 1990 року - немислимий без фундаментальних праць Чижевського, як то: «Філософія на Україні», «Нариси з історії філософії на Україні», «Гегель в Росії», «Філософія Сковороди», без його досліджень з логіки та філософії мови, з історії словянських культур (етики та психології Ф. Достоєвського, гуманізму Я. Коменського тощо), без його розвідок, присвячених І. Вишенському, М.Гоголеві, Т. Шевченку, П. Кулішеві, М. Грушевському, В. Вернадському».
Помер Д.І. Чижевський 18 квітня 1977 року в Німеччині.

                                 Чижевський Дмитро Іванович [Текст] // Кузик Б. М.,                                                                 Білошапка. В. В. Кіровоградщина: Історія та сучасність центру                                                  України: В 2 т. – Дніпропетровськ: Арт-Прес, 2005.- Т. 2.- С. 211.


Література
                       1. Основні видання творів Дмитра Івановича Чижевського
Чижевський Дмитро Іванович. Історія української літератури: від початків до доби реалізму [Текст] / Дмитро Чижевський.- Тернопіль : Презент, 1994.- 478с.
Чижевський Дмитро. Культурно-історичні епохи [Текст] / Дмитро Чижевський // Єлисавет.- 1992.- 28 жовтня.- С .2.
Чижевський Дмитро Іванович. Порівняльна історія слов’янських літератур: У двох книгах [Текст] / Дмитро Іванович Чижевський.- К.: Видавничий центр «Академія», 2005.- 287с.
Чижевський Дмитро. Українське літературне бароко: Вибрані праці з давньої літератури [Текст] / Дмитро Чижевський.- К.: Обереги, 2003.- 575с.
Чижевський Дмитро. Філософія Г.С. Сковороди [Текст] / Дмитро Чижевський.- Харків : Прапор, 2004.- 272с.

2. Про Дмитра Івановича Чижевського
Біланюк Ю. Уточнення до автобіографії [Текст] / Ю. Біланюк // Народне слово.- 2003.- 18 вересня.- С.3.
Валявко Ірина. Ще раз до питання про місце народження Дмитра Чижевського [Текст] / Ірина Валявко // Олександрійський тиждень.- 2004.-          06 лютого.- С. 2,12.
Гонта А. Невідомий Чижевський [Текст] / А. Гонта // Народне слово.- 2007.- 05 червня.- С. 3.
Жванко В. Всесвіт Дмитра Чижевського [Текст] / В. Жванко // Городской курьер.- 2013.- 04 квітня.- С. 7.
Зірка світової славістики [Текст] // Кіровоградська правда.- 1990.-           15 серпня.
Корінь Антоніна. Нове слово… багатолітньої давності: штрихи до творчості Дмитра Чижевського [Текст] / Антоніна Корінь // Народне слово.- 1992.- 25 січня.
Кохан А. Историческая совесть [Текст] / А. Кохан // Городской курьер.- 2007.- 23 серпня.- С. 11.
Куценко Леонід. У вирі часу [Текст] / Леонід Куценко // Народне слово.- 1992.- 16 квітня.- С. 4; 21 квітня.- С. 4; 29 квітня.- С. 4; 30 квітня.- С. 4.
Чижевський Дмитро Іванович [Текст] // Кузик Б. М., Білошапка. В. В. Кіровоградщина: Історія та сучасність центру України: В 2 т. Дніпропетровськ: Арт-Прес, 2005.- Т. 2.- С. 211.



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

День здоров'я в бібліотеці

Сучасний  світ відкриває перед  нами  великі  можливості,  ми поспішаємо жити не замислюючись над тим, що іноді потрібно зупинитися, потурбуватися про себе, про своє життя, лише здорова людина відчуває себе повноцінною    особистістю, і лише    здорова    людина    приносить    користь суспільству. Здоров'я - одна з основних умов щастя людини. Тож,  напередодні Всесвітнього дня здоров’я,  бібліотека провела  День здоров’я « Здоровий спосіб життя – шлях для всіх». Програма Дня здоров’я була насиченою, адже включала різноманітні заходи: відкриття книжкової виставки-заклику « Про здоров'я треба знати, про здоров'я треба дбати» на якій до уваги відвідувачів бібліотеки представлено близько 30 книжкових та періодичних видань. Всі експонати здебільшого стосуються безпеки життєдіяльності людини, фізичної культури, гігієни, а також згубного впливу шкідливих звичок на становлення особистості. Відкритий мікрофон «Що тобі заважає бути здоровим?», під час якого в інтерактивно

Виставка одного автора «Олена Пчілка – світло добра і любові»

До 170-річчя від Дня народження Олени Пчілки - української письменниці, громадської діячки, етнографа, перекладача, у відділі абонементу Центральної міської бібліотеки експонується виставка літератури «Олена Пчілка – світло добра і любові».   Національні і соціальні мотиви становлять основний зміст творів О. Пчілки, в яких вона виступала проти денаціоналізації, русифікації, національного і політичного гніту. Олені Пчілці належить поважне місце в українській дитячій літературі. Серед дитячих творів - численні поезії, казки, оповідання, п'єси.     Олена Пчілка - чудовий перекладач творів світової класики: Овідія, А. Міцкевича, О. Пушкіна, Й. В. Ґете, Г. К. Андерсена, В. Гюґо. А також - автор    публіцистичних, літературно-критичних статей і спогадів.                                  

Патріотичний майстер-клас "Квітуча моя Україна!"

Сьогодні, у кожного,   хто завітав напередодні Дня Незалежності України до центральної бібліотеки міста і долучився до майстер-класу «Квітуча моя Україна»,  була  чудова нагода підготуватися до великого державного свята і створити власноруч гарну патріотичну брошку.          Спочатку заходу бібліомайстриня Олена Ланіна емоційно налаштувала  присутніх на роботу святковим відео «Це моя Україна!»,  подарувавши один одному посмішки, всі побажали гарного настрою і приступили до роботи. В ході майстер-класу бібліотекар розповіла про цікаву техніку рукоділля «канзаши», навчила створювати оригінальні вироби і прикраси із стрічок, викликала почуття глибокої поваги та любовi до Батькiвщини. Протягом  заходу  дівчата та  хлопці  разом з дорослими складали та обпалювали над свічками пелюстки майбутньої квітки, охайно склеювали між собою. Одним словом – готувалися до свята.          Завершуючи  майстер-клас бібліотекар ще раз вас привітала всіх присутніх з Днем Незалежності України і на