Перейти до основного вмісту

Година пам’яті: «Федір Плотнір – земляк, патріот, краєзнавець»

До 100-річчя від дня народження краєзнавця Федора Миколайовича Плотніра, який народився 3 жовтня 1918 року, в центральній міській бібліотеці відбулася година пам’яті «Федір Плотнір – земляк, патріот, краєзнавець» з учнями гімназії-інтернату.
Замало не все своє довге життя Федір Миколайович Плотнір прожив у селищі Нова Прага. Працював електриком. Але справжнім покликанням його було краєзнавство.
Серед його краєзнавчих відкриттів – встановлення місцезнаходження села Припутнів, де проживав і помер козак Харківського полку, філософ, поет, автор пісні «Їхав козак за Дунай» – Семен Климовський. Саме завдяки Федору Плотніру на місці колишніх Припутнів вдалося встановити пам’ятний знак на честь автора відомої на весь світ пісні.
Учні прослухали легендарну пісню та познайомилися з багаточисельними її інтерпритаціями, які виконувалися на мелодію «Їхав козак за Дунай». Їх авторами являються поети та композитори, які створювали все нові й нові варіації на теми української пісні. Серед них: «Schöne Minka» Людвіга ван Бетховена.
Бібліотекар в своїй презентації розповіла про інші краєзнавчі знахідки Федора Плотніра. Він також знайшов «Бабин Яр» Нової Праги, де в роки Другої світової війни здійснювались розстріли євреїв та інших осіб. За його ініціативи та його коштом там встановлений пам’ятний знак загиблим землякам.
Віднайшов також Федір Плотнір хутір Секретарівку – економію батьків славетного вченого Дмитра Чижевського на березі маленької річки Мурзинки.
Голодоморні 1932–1933-й він пережив уже 14-15-літнім хлопцем, пам’ятав усе добре. Його спогади увійшли в фільм Сергія Буковського «Живі», уривок з якого переглянули учні.
Федір Плотнір–автор кількох книг: «Петриківські бувальщини» (2000), «Новопразький літопис» (2002), «Наші земляки» (2004), які видав за свої «остарбайтерські кошти».
Доля не завжди дає лише лаври життя, тяжкі випробування не зламали стійку, нерушиму любов до рідного краю Федора  Плотніра. Можливо, цим він дає нам зрозуміти: сила незламності духу та любов до рідного краю має важливе значення в житті кожного. Діяти на благо своєї Батьківщини, любити її всім серцем та, найголовніше, ніколи не відрікатись від неї, бо земля – це рідна мати. Незважаючи на труднощі, будучи свідком Голодомору, учасником Другої світової війни, в’язнем концтабору, він зумів зберегти іскорку у серці, а та «іскорка» має назву Нова Прага. 


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Шановна олександрійська молодь!
Центральна міська бібліотека запрошує вас на безкоштовні майстер-класи з плетіння браслетів в українсько-німецькому стилі, до Року німецької мови та Дня молоді в Україні.
Жінки, дівчата завжди прикрашали своє волосся різними способами – закручували волоссячко в кучері і локони, вплітали у волосся живі квіти і виконували різноманітні види плетіння косичокЗачіски з елементами плетіння завжди виглядають дуже стильно і цікаво. Разом з тим, створювати їх неймовірно захоплююче і під силу навіть початківцям.Тож, протягом травня місяця щочетверга о 15:00 в центральній міській бібілотеці (вул. Г.Усика, 41) разом з перукарем ми будемо створювати зачіски з елементами плетіння, а також обговоримо, як в домашніх умовах їх створити своїми руками, покажемо фото і відео приклади.

До Дня людей похилого віку

           За ініціативи Організації Об’єднаних Націй 1 жовтня у всьому світі відзначають Міжнародний день людей похилого віку, а в Україні ще й День ветерана.
Шануючи ветеранів та людей похилого віку, працівники Центральної бібліотеки   ім. О. Пушкіна для членів ГО «Віра» підготували бібліографічний огляд літератури « У срібнім сяйві прожитих років» за матеріалами вісника «Здоровий спосіб життя» та журналу «Будьмо здорові», які передплачує бібліотека. Присутні ознайомилися з найцікавішими публікаціями, поради з яких неодмінно стануть у пригоді та допоможуть поліпшити здоров'я  шляхом зміни способу повсякденного життя, і зробити це, як говорить прислів'я, «ніколи не пізно». Не залишились поза увагою і  люди похилого віку, яких обслуговує  територіальний центр. Бібліотечні працівники прийняли участь у  міському заході «Тепло наших сердець» . Присутні  із задоволенням зупинялися біля  виставки- витинанки  »Якщо в хаті витинанка, то й добро іде до ганку», а також радувала око учасн…